Dawid NiemczyckiRozwód kościelny - jaki jest cennik kancelarii kanonicznej?


Niejednokrotnie w życiu bywa tak, że małżeństwo nie jest udane z przeróżnych względów i partnerzy z czasem decydują się na rozstanie. Rozwód cywilny (bez orzekania o winie) jest dosyć prosty i szybki w uzyskaniu. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy małżonkowie starają się o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Musi bowiem istnieć określony powód, aby doszło do ogłoszenia rozwodu. Dla katolików uzyskanie całkowitej wolności odgrywa kluczową rolę w układaniu swojego życia na nowo. Wielu z nich nie wyobraża sobie rozpoczęcia ponownego związku bez możliwości wzięcia ślubu w kościele (zgodnie z wyznawanymi wartościami). 

Ile kosztuje rozwód kościelny?

Na stronie kancelariakanoniczna.com.pl można zapoznać się z listą życiowych sytuacji, które uprawniają do złożenia wniosku w sądzie kościelnym o unieważnienie małżeństwa. Ponadto klienci mogą zapoznać się z zakresem oraz cennikiem proponowanych usług. Rozwód kościelny wymaga złożenia odpowiedniego wniosku wraz z dodatkowymi dokumentami do sądu. W zależności od wybranej diecezji opłata sądowa wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzi wynagrodzenie dla biegłego sporządzającego stosowną opinię (tutaj koszt wynosi kilkaset złotych).

Jak się więc okazuje, cena rozwodu kościelnego nie jest zbyt wysoka, chociaż dla niektórych osób nadal może być to kwota nieosiągalna. Należy bowiem pamiętać, że cały koszt spoczywa zwykle po stronie powodowej. W przypadku trudnej sytuacji materialnej można starać się o zwolnienie z opłat. Wystarczy złożyć w sądzie stosowny wniosek wraz z udokumentowaniem osiąganych dochodów i ponoszonych opłat (m.in. rachunki za media oraz lekarstwa). Proces rozwodowy w sądzie kościelnym trwa około pół roku.

Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!WWW: https://kancelariakanoniczna.com.pl/
Dodano: 2022-06-14
Telefon: +48 885 367 037
Miejscowość: Warszawa
Adres: Jana Kasprowicza 119c
Kod pocztowy: 01-949

Źródła:
https://kancelariakanoniczna.com.pl/ile-kosztuje-rozwod-koscielny/Podobne Firmy

Ośrodek Psychoterapii M.Czarnecki & Co.
- Warszawa
FERNANDO LAFUENTE LAFUENTE-CONSULTING
- Warszawa
KLARWOD Sp. z o.o.
- Konstancin-Jeziorna